logo دریافت اپلکیشن تایم بای⬅️(کلیک کنید)➡️

هیولای بسیار محبوب «دراکولا» شخصیتی است که زوایای مختلف حیات او در رسانه‌های زیادی مورد بررسی قرار گرفته است. اما فیلم جدید یونیورسال با عنوان «The Last Voyage of the Demeter» برداشتی منحصر به فرد از یک راز برآمده از رمان اصلی برام استوکر را ارائه می‌دهد. در ادامه با بررسی این موضوع و معرفی این فیلم ترسناک همراه ویجیاتو باشید.

در طول دهه‌ها، هیولاهای کلاسیک جهانی از طریق فیلم‌ها، دنباله‌ها و تجسم‌های مجددی که رمز و راز و وحشت پشت هر نام را کشف می‌کنند، مورد بررسی قرارگرفته‌اند. یکی از معروف ترین و پرکاربردترین این شخصیت‌ها کسی نیست جز دراکولا. از فیلم «Dracula Untold» گرفته تا «Renfield»، کمپانی یونیورسال تلاش کرده تا سرگرمی و وحشت این شخصیت را برای مخاطبان جدید زنده کند.

دراکولا همیشه یکی از محبوب ترین و تراژیک ترین شخصیت‌های ترسناک تاریخ سینما و ادبیات بوده است. او تقریباً در همه ژانرها در سینما و تلویزیون نیز به تصویر کشیده شده. اما حتی با وجود اینکه او انگشت پای خود را در اشکال مختلف کمدی نیز فرو برده، اما گرایش به طنز تاریک ممکن است منحصر به فردترین شیوه نمایش او باشد، که در فیلم تازه اکران شده «رنفیلد» نیز قابل مشاهده است.

این فیلم خاص دستیار او، رنفیلد، را دنبال می‌کند که اکنون بیش از حد آماده است تا به زندگی خود ادامه دهد و بتواند با آن خوشحال باشد. اما این با خشم دراکولای نیکلاس کیج اتفاق می‌افتد، کسی که اجازه نمی‌دهد او را ترک کند، که منجر به داد و بیدادهای خونین و هرج و مرج محض می‌شود. این یک چرخش خاص برای داستان دراکولاست اما برای این هیولای کلاسیک جهانی و طرفداران او مناسب است. با این حال، بسیاری از آثار نتوانستند یک راز را بازگو کنند که تاکنون هرگز توضیح داده نشده است، حتی در رمان برام استوکر. با این حال، یک فیلم جدید ممکن است سرانجام خونین ترین داستان دراکولا را روشن کند.

آخرین سفر دِمِتِر یا همان «The Last Voyage of the Demeter» فیلم جدیدی است که کشتی حامل دراکولا از ترانسیلوانیا به انگلستان و کابوس وحشتناکی که در آن رخ داده است را دنبال می‌کند. این یک برداشت منحصر به فرد از فرنچایز است که هرگز در سایر آثار دراکولایی مورد بررسی یا گسترش قرار نگرفته است، اما می‌تواند بینش ارزشمندی در مورد اینکه چرا مردم اغلب دراکولا را به عنوان یک شیطان و هیولا به یاد می‌آورند، ارائه دهد. اما مهمتر از همه، نگاهی گسترده به نسخه‌ای از دراکولا ارائه می‌کند که هرگز آنطور که شایسته او است، مورد توجه قرار نگرفته است.

داستان فیلم بر پایه فصلی از «گزارش سفرنامه کاپیتان»، از رمان کلاسیک برام استوکر در سال ۱۸۹۷، دراکولا، روی کشتی روسی دِمِتِر، که برای حمل محموله‌های خصوصی (بیست و چهار جعبه چوبی بدون علامت) از کارپاتیا به لندن اجاره شده بود، روایت می‌شود. این فیلم جزئیات وقایع عجیبی را که برای خدمه محکوم به فنا رخ می‌دهد، و تلاش‌های آنها برای زنده‌ماندن از سفر اقیانوسی، که هر شب با حضور موجود وحشتناکی در کشتی دنبال می‌شود، نشان می‌دهد.

 


کشتی دِمِتِر؛ یک راز که هرگز در فیلم‌های قبلی دراکولا کشف نشده

 

 

The Last Voyage of the Demeter

همان‌طور که گفته شد فیلم «آخرین سفر دِمِتِر» بر اساس فصلی از دراکولای برام استوکر است که از طریق آنچه از سیاهه کاپیتان باقی مانده بود، وقایعی را که منجر به مرگ خدمه شد توضیح می‌داد. چیزی که به عنوان یک ناپدید شدن جزئی برخی خدمه در دل آشوب اقیانوس شروع شد، در نهایت به هرج و مرجی خونین منجر شد، و هنگامی که کشتی در انگلستان غرق شد، کسانی که کشتی را کاوش کردند، تنها برخی اجساد مثله شده و مردی را که در پای فرمان کشتی مرده بود، در حالی که یک صلیب در چنگ داشت، یافتند. این لحظه هرچند کوتاه به نظر می‌رسد اما توصیفی بود که به نشان دادن وحشیگری حیوانی دراکولا کمک می‌کرد.

 

در چندین دهه فیلم‌های دراکولا، اکثر پروژه‌ها یا شخصیت را به مکان‌های جدیدی مانند دنیای کمدی می‌بردند یا داستان برام استوکر را از نو بازگو می‌کردند. با این حال، هیچ یک از آنها هرگز به جزئیات در مورد آنچه دراکولا انجام داده بود و اینکه چگونه توانست نزدیک به یک ماه را صرف تعقیب و تغذیه خدمه کشتی مذکور در دریا بگذراند، نگفتند. اکنون، این داستان با جزئیات خونین روایت خواهد شد و این کار را با نمایش نسخه‌ای از دراکولا انجام خواهد داد که هرگز آنقدر اعتبار که باید به دست نیاورده است.

 


آخرین سفر دِمِتِر به طرفداران دراکولا فیلم هیولایی می‌دهد

فیلم‌های دراکولا همیشه یا بر شخصیت شرور کاریزماتیک، خواه رویارویی با ون هلسینگ یا بلید یا اغوا کردن قربانیان ناآگاه، یا هیولای غم‌انگیزی که فقط می‌خواست با عشق از دست رفته‌اش متحد شود، متمرکز بوده است. در حالی که این نسخه‌های دراکولا همیشه نشان می‌دهند که او به نوعی به یک هیولای شیطانی خفاش‌مانند تبدیل می‌شود، اما هیولای اطراف نام او همیشه بیشتر یک استعاره بوده است. خوشبختانه، فیلم «The Last Voyage of the Demeter» استعاره‌ها را کنار گذاشته و در عوض بر روی ویژگی هیولایی موجود واقعی تمرکز کرده است.

دراکولا در این فیلم به‌عنوان یک هیولای خفاشی یا نوسفراتوگونه به شکار خدمه کشتی می‌پردازد و از آنها تغذیه می‌کند، بدون هیچ گونه صبر یا تمایلی برای آسان گرفتن به آن‌ها. نسخه دراکولا در این فیلم ترسناک نه می سوزد و نه شوخی می‌کند: او فقط مردم را می‌خورد. اما چرا؟ چون او یک حیوان گرسنه است که بدون عذاب وجدان از گوشت انسان تغذیه می‌کند. بنابراین، فیلم The Last Voyage of the Demeter سرانجام نسخه‌ای از دراکولا را بررسی می‌کند که فقط برای تغذیه از گوشت و خون آمده است.

اگرچه «آخرین سفر دِمِتِر» به وضوح روی کره زمین و در اقیانوس و دریا می‌گذرد، اما تریلر آن بازتاب مشخصی از فیلم‌های علمی-تخیلی مانند Alien دارد، جایی که خدمه کشتی مجبور می‌شوند از خود در برابر یک تهدید وحشتناک دفاع کنند.

واقعاً جالب خواهد بود که ببینیم چگونه این برداشت جدید از دراکولا، فصلی از کتاب دراکولای استوکر را پر می‌کند که در اقتباس‌های سینمایی از آن چشم پوشی شده است. اما از بررسی تریلر، می‌توان گفت آخرین سفر دمتر به نظر می‌رسد که به بقای آثار ترسناک گوتیک و پر هیجان گرایش دارد. این فیلم به کارگردانی «آندره اوردال» در تاریخ ۱۱ اوت ۲۰۲۳ (۲۰ مرداد ۱۴۰۲) توسط یونیورسال پیکچرز اکران خواهد شد.

2 دیدگاه

  1. مرضیه میگه

    🤝🤝🤝🤝🤝🤝🤝🤝🤝

  2. ساجده میگه

    جالبه🤧

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *